Zeman aneb Bonmoty nejsou vše

Události posledních několika dnů okolo našeho pana prezidenta  jistého arogantního občana České republiky (známeho pod jménem Miloš Zeman) se velmi zamotávají. Jak je vůbec možné, že osoba jeho postavení, člověk který přísahal slovy „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“, si dovolí takto překročit veškeré hranice slušného chování a prospěchářsky zneužít moci mu svěřené?

Od Miloslav Hamřík (Vlastní dílo) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], prostřednictvím Wikimedia CommonsVšak jen v pár dnech se mu podařilo provést několik neomluvitelných kroků, které v očích veřejnosti budí obavy. Snaží se tím zničit pověst jen sobě (ta už je i tak dost pošramocená) nebo rovnou celé České republice?

Státní návštěva Číny

Na konci října podnikl Zeman státní návštěvu Číny. Na tom by nebylo nic špatného (vždyť prezident má mít i funkci reprezentační), pokud by ovšem nejel hájit zájmy nestátního podniku! Kolik peněz z daní museli daňoví poplatníci zaplatit na tuto reklamu pro podnikatele Kellnera? Zeman celé této návštěvě ještě nasadil korunu svým návratem v letadle pronajatém PPF. Tvrdil, že chtěl stihnout jmenování generálů. To však mělo, dle plánu, začínat o více, než 10 hodin po příletu vládního speciálu (který cestu stejně vykonal), oproti kterému získal Zeman náskok pouhé 2 hodiny použitím soukromého tryskáče.

Státní vyznamenání

Hned po příletu, 28. října – v den, kdy jsou, již tradičně, předávána státní vyznamenání – předvedl Zeman další faux pas. Není přeci možné vyznamenat státním vyznamenáním lidi pouze za to, že pomohli jedinci v kariérním postupu (byť na post nejvyšší). Další kontroverzí je srovnávání Roberta Fica, premiéra Slovenska, a Sira Nicholase Wintona, zachránce 669 židovských dětí ze spárů Nacistů. Čím si nejvyšší vyznamenání zasloužil právě Fico? „Dokázal vybudovat silnou levicovou stranu sjednocením všech levicových proudů ve Slovenské republice, a stejně tak, jako Winston Churchill byl vynikající pravicový politik, je Robert Fico, můj přítel, vynikající levicový.“ Už víte, za co? A proč asi dostal stejné vyznamenání i Franz Vranitzky, rakouský bankéř a sociálně-demokratický politik. Kamarádšoft (chcete-li, zneužití pravomoci)!

Hovory z Lán

Úplným zlatým hřebem do rakve úcty, která náležela k postu prezidenta, byl pořad Hovory z Lán s datem 2. listopadu 2014. Mysleli jste si, že v rámci reprezentace by měl, alespoň nejvyšší představitel země, dbát etikety a to i v mluveném projevu? Pak nás Miloš Zeman vyvedl z omylu použitím slov, která ve slušné společnosti není radno opakovat.

Chtěl snad zakrýt předchozí chyby chybou ještě větší? Co ho vedlo k použití sprostých slov v živém vysílání? Jak se měl zachovat redaktor? Měl mu vzít slovo? Jednalo se přece o prezidenta republiky! Ale s takovým slovníkem? Měl ho v tu chvíli brát pouze jako arogantního egoistu, který porušuje všechna pravidla jen proto, aby se zviditelnil, a pořad utnout!

Zeman by se měl zamyslet nad využítím práva, které mu dává čl. 61 Ústavy České republiky: „Prezident republiky se může vzdát svého úřadu do rukou předsedy Senátu.

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb