Záskok za školu v podobě organizace JA

Po složení maturitní zkoušky studenti často slýchávají od svých příbuzných větu „Tak už si dospělej!“. Ale co je to být dospělý? Do dospělosti bezesporu patří umět se o sebe postarat (nejen po ekonomické stránce), rozumět fungování společnosti a být schopen si udělat na věci vlastní názor. Jak do toho zasahuje škola? Nijak. Je sice super, že umím zapsat olovnaté ionty jodidu olovnatého, ale k čemu mi to je, když nerozumím základním principům společnosti? Myslím si, že školství by nemělo opomíjet praktickou část vzdělání, která je tou nejdůležitější.

Tento nedostatek nejen českého školství se snaží částečně vyřešit mezinárodní společnost Junior Achievement, která má za cíl poskytovat studentům praktické ekonomické vzdělání a podporovat je v aktivním přístupu k životu, aby se dovedli prosadit a úspěšně uplatnit na trhu práce. Zakladatel jejich české pobočky je mimo jiné Tomáš Baťa. V Čechách mají řadu aktivit, například projekt JA Firma, kde studenti středních škol v rámci předmětu ve škole založí společně firmu a za pomoci profesora a JA konzultanta ji vedou. Díky tomuto projektu vznikly reálné společnosti, jako například firma GreenJoy.

Já osobně jsem se s Junior Achievement poprvé setkal na začátku roku na jejich akci Innovation Camp, kde jsem jako člen týmu měl za úkol vytvořit během pár hodin podnikatelský plán na zadané téma. Díky účasti na tomto projektu jsem získal nové kontakty, ale také nabral nové zkušenosti od profesionálních poradců a poroty.

Tento týden jsem se zúčastnil jako jeden z deseti vybraných studentů jejich akce E-Leaders for a day, kde jsem měl možnost na den stínovat úspěšného českého managera (lídra). V následující části článku se pokusím shrnout mou zkušenost.

SocialsharksVe středu ráno jsme se sešli v hotelu Barceló v Celetné ulici, kde jsme zahájili den společnou snídaní a přednáškou na téma Networking od Stevena Lorda. Poté jsme si navzájem mezi sebou řekli, za jakým lídrem kdo jde a v jaké firmě pracuje.

Po 9. hodině jsme se všichni rozešli za svými lídry. Já jsem šel za Jiřím Filingerem, Customer Delivery Directorem české pobočky francouzské společnosti Alcatel-Lucent. Jiří na této pozici pracuje již 6 let a už od roku 2001 je součástí společnosti. Když se řekne společnost Alcatel, tak si asi každý představí výrobce mobilních telefonů. Ano, Alcatel svého času sice vyráběl mobilní telefony, ale tuto divizi prodal firmě sídlící v Asii. Firma Alcatel-Lucent se v současné době soustředí na projekci, dodávku, instalaci a servis produktů a technologií v oblasti telekomunikace. Své služby a produkty nabízí obrovským korporacím a tak jsou pro obyčejného člověka neznámé. Jejich zákazníky jsou hlavně O2, T-Mobile a Vodafone, ale také například ČEZ.

Po příchodu do sídla společnosti jsem byl poslán do kanceláře, kde mě uvítala Jirkova sekretářka slovy: „Pan Filinger někde lítá, za chvíli dorazí“. Uběhly ani ne 2 minuty a Jirka dorazil. Představil jsem mu společnost JA a jejich poslání, mé zkušenosti s podnikáním a co od tohoto dne očekávám. Jirka mi do detailu popsal firmu, jeho práci a nabídl mi tykání. Abych získal skutečně autentickou zkušenost, nedělal ve svém denním plánu žádné změny. Po diskuzi jsme se společně vydali do sídla společnosti T-Mobile, kde jsme měli dvě schůzky. První schůze byla s jedním ze zaměstnanců T-Mobilu, kterého Jirka dobře zná a hraje s ním golf. Tento sport je dle Jirky skvělý pro prolomení vztahů mezi ním a jeho klienty. Následovala schůze s pro Jirku neznámým pánem – Jirka se s tímto zaměstnancem neměl příležitost potkat kvůli nedávné změně struktury společnosti T-Mobile. Cílem schůzky bylo vzájemné představení a navázání spolupráce. Po skončení schůzí v T-Mobilu jsme se za deštivého počasí přesunuli do restaurace na Vysočanské, kde jsme měli jednání s polským pracovníkem. Toto jednání, které probíhalo v angličtině, mi přišlo nejzajímavější, protože témata nebyla odborného charakteru a tak jsem měl možnost se častěji zapojit do konverzace. Se zpožděním jsme se vydali zpět do kanceláře, kde Jiřího tým vedl v zasedačce jednání se slovenskou pobočkou – projednávali znění smlouvy pro klienta. Po jednání mi Jiří ukázal takovou jejich malou „laboratoř“, která slouží k předvádění jejich řešení pro zákazníky. Další půlhodinu Jirka vyhradil emailům a pak jsme se už přesunuli zpět do hotelu Barceló, kde proběhlo setkání všech lídrů se všemi studenty.

Byla to skvělá zkušenost, rád jsem si rozšířil obzory a dozvěděl se o novém oboru o kterém jsem ani nevěděl, že existuje. Závěrem uvádím některé zajímavé myšlenky, které mi Jiří předal.

Zajímavé myšlenky a chování Jiřího Filingera

  • Jiří má přesně vyhrazený čas na odpovídání na emaily. Má sice ve svém iPhonu přístup na emaily, řeší je ale jen v případě, kdy mu přijde něco naléhavého. Řešit emaily v průběhu dne mu přijde neefektivní.
  • Jiří vystudoval ČVUT v Praze a hned po nástupu do práce v O2 měl pod sebou tři zaměstnance, kteří čekali na jeho pokyny. Škola ho prý naučila pracovat v oboru, nenaučila ho však vést lidi. V tomto vidí Jiří veliký problém školství.
  • Důležité je mít kolem sebe kvalitní lidi. Jiří považuje svůj team za velice profesionální a říká, že se na ně může ve všem spolehnout. Vybudování takového týmu mu zabralo několik let.
  • Na otázku zda-li není lepší založit svou vlastní společnost a nemuset tak pracovat „pro někoho“ reagoval, že nad tím i uvažoval, avšak pro založení takové společnosti by musel přijít na trh s něčím inovativním a v současné době ho nic takového nenapadá.

AccentureFotografie: Facebook Junior Achievement Czech Republic

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb