V Lese… Vesele… V Nové galerii.

V Nové galerii, za asistence Martina Mainera, vznikla v minulém týdnu nová expozice V lese vesele. Výstava se věnovala 3 malířům z AVU – Adamu Kašparovi, Janu Rybníčkovi a Martinu Salajkovi.

Dorazili jsme tedy do galerie a očividně tam vládla dobrá nálada. Hudba prolínala rozhovory a obrazy visely, kamkoliv ses podíval. Byl o výstavu zřejmě zájem, ale nakonec jsme si vždy našli odstup k obrazu.

Koncepce byla taková, že i přes rozdílné styly autorů se obrazy doplňovaly a tvořily tak opravdický les.

Třeba Adam Kašpar svým realistickým krajinářstvím – které se líbilo i mé přítelkyni a ta nemá právě reálné obrazy zrovna v oblibě. Proč? Protože vytvořil ve stěnách okénka na krajinná panoramata a ohromně mu zavidím, že v té krajině vše tak rovnovážně vidí.

Martin Salajka který zas zaujal mě, neboť tvoří v obrazech pozoruhodné detaily, které jsou navíc propojeny vždy s nějakým prvkem, například pavučinou a tvoří tak v obrazech celky, cesty a mnohovýznamnost.

Nebo Jan Rybníček, který je teď na studiu v Mnichově a v obrazech k nám, alespoň podle mě, nejvíce promlouvá on sám. Sice se svými stále se opakujícími nápady, ale vždy v neotřelé – jediněčné formě.

Protože jsme museli brzy jít, zahájení vernisáže pro mě bylo spíše ukončením prohlídky a nemohl jsem si tak obrazy zasadit do kontextu toho, co jsem při úvodní řeči slyšel. Ovšem to vůbec nevadí! Protože jsem zas poznal trošku jiné umělecké prostředí a to je pro mě pocit k nezaplacení.

O tom ale třeba zas v jiném článku…

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb