Není psychopat jako psychopat

Letos v dubnu tomu bylo už 15 let od masakru na střední škole Columbine v Coloradu. Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17) tehdy sestrojili propanové bomby, které umístili do školní jídelny, kde chtěli zabít několik stovek studentů. Útok plánovali rok předem. Během té doby sehnali další zbraně a chodili trénovat střelbu do lesa. 20. dubna 1999 krátce před půl dvanáctou bomby selhaly a Eric s Dylanem zahájili útok. Celkem zabili dvanáct studentů, jednoho učitele a nakonec si vzali i vlastní životy. Asi nemá cenu rozebírat fakt, že jejich zbraně byly legálně zakoupené a že se z této události Amerika nijak neponaučila, ale naopak se potýká s přibývajícími masakry nevinných dětí. Celý svět se dodnes ptá, proč tento hrozný čin Eric a Dylan udělali. V roce 2009 vydal David Cullen knihu „Columbine“, kde, jak se zdá, našel odpovědi na naše otázky. Z knihy se dočteme, že Dylan trpěl bipolární depresí a že Eric byl psychopat. Až moc jednoduché, nezdá se vám?

David Cullen je diagnostikoval na základě deníků, které si oba dva vedli. Dylan často psal, že myslí na sebevraždu a o smrti mluvil jako o vysvobození. Psal o nešťastných láskách, o samotě a o tom, že si nerozumí s přáteli. Není divu, že ho David Cullen označil jako člověka v depresi. Ericův deník byl zcela jiný. Hodně v něm kritizoval společnost, školu a detailně popisoval, jak probíhají přípravy a jak se na duben těší. V předešlých letech se už párkrát dostal do křížku se zákonem a s policií, vůči kterým si vybudoval velkou nenávist. Všechno tohle jsou rysy psychopata. Kdo je to ale vlastně psychopat? Většině lidí se pod tímto slovem vybaví zlý nebo šílený člověk, neschopný normálního života. Podle psychologů je psychopatie antisociální porucha osobnosti, kdy člověk není schopen empatie nebo cítit vinu a projevovat emoce. Takoví lidé se nedokážou poučit z trestu a snadno mohou být agresivní. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že pan Cullen opomenul pár významných faktorů, které mohly ovlivnit Ericův život, jeho chování a tím pádem i jeho diagnózu.

Jako malý byl Eric šťastné normální dítě a vyrůstal se svou úplnou, milující rodinou. Když mu zemřel pes, Eric byl nešťastný a brečel, což je pravý opak psychopata, který by svého psa s největší pravděpodobností týral. Ve škole Erica šikanovali. Byl spolu s Dylanem neustále vystaven ponižování, vyřazování z kolektivu a zesměšňování na veřejnosti. Eric trpěl genetickou vadou „Pectus excavatum“ (takzvaný „vpáčený hrudník“), což také vedlo k vysmívání a ponižování od spolužáků. David Cullen je ve své knize přesvědčen, že Eric byl populární student se spoustou kamarádů. Ericův a Dylanův spolužák a dobrý kamarád Brooks Brown ve své knize „No Easy Answers“ otevřeně mluví o šikaně a hierarchii, která na Columbine panovala. Nevím jak vy, ale spíš budu věřit panu Brownovi, který se s Ericem a Dylanem přátelil a ví, že ti dva byli terčem posměchu. V posledním zápisu svého deníku Eric uvedl: „Nenávidím vás lidi za to, že jste mě vynechávali z tolika věcí. A neříkejte, že za to můžu já.“ Takový psychický nátlak může v člověku vyvolat touhu po pomstě a nemusí na to být psychopat. Při poslechu nahrávky z toho dne, kdy zaútočili na své spolužáky, je můžeme slyšet křičet: „Tohle je za všechno, co jste nám dělali poslední čtyři roky!“

Ericovi za života také diagnostikovali obsedantně kompulzivní poruchu (OCD). Jeho lékař mu předepsal Zoloft, což jsou antidepresiva spadající do skupiny antidepresiv SSRIs, která zvyšují hladinu serotoninu, čímž ovlivňují další látky spojené se správnou funkcí mozku a tím pádem i myšlení. Ericovi se ale neulevilo, proto mu po nějaké době předepsali Luvox, což je jen jiný druh antidepresiva spadající do stejné skupiny jako Zoloft. SSRIs byly v mnoha zemích zakázané kvůli svým vážným vedlejším účinkům, mezi které patří sebevražedné sklony a deprese. Další z méně známých vedlejších účinků je akathisia, což je porucha projevující se vražednými a sebevražednými myšlenkami. Neměly léky náhodou podíl na Ericově chování? Nepoznal by doktor jeho psychopatické sklony? Je možné, že špatná diagnóza a nevhodné léky spustily u Erica vážné patologické myšlení?

Ví se, že Eric hrál počítačové hry a rád se díval na akční filmy. Dokonce vytvořil novou úroveň pro hru DOOM. S Dylanem oba milovali film „Natural Born Killers“ od Tarantina a sami uvedli, že se ztotožnili s hlavními hrdiny tohoto filmu a že si připadali jako bozi, kteří mají právo zabíjet. Někdo by to mohl nazvat komplexem nadřazenosti. Podle pana Bandury by to znamenalo, že se ztotožnili se svými vzory a opakovali po nich chování. Spousta studií prokázala, že média a celebrity mají na mladistvé stejně velký vliv jako jejich blízké vzory (rodiče). Možná by to mohlo vysvětlit Ericovo i Dylanovo chování. Vždyť si stačí poslechnout skladbu „Anarchy“ od KMFDM, jejich oblíbené kapely, a je jasné, co se jim asi honilo hlavou, když ji poslouchali.

Přestože se David Cullen radil s profesionálními psychiatry, je to novinář a jeho závěru nevěřím. Nemůžeme u psychopatů prokázat, jestli se tak narodili, nebo jestli se tak chovají, protože je k tomu život donutil, tím pádem je to jen teorie a nemůžeme na ni spoléhat. David Cullen se s Ericem nikdy nesetkal a diagnostikoval ho post mortem na základě Ericových deníků. Nevím jak vy, ale myslím, že kdybychom si všichni zpětně přečetli své deníky, každý bychom našli alespoň jednu větu, která by mohla prokázat, že trpíme nějakou psychickou poruchou. Diagnóza po smrti je, zkrátka a dobře, nemožná. Přijde mi, že ukázat na někoho a říct, že je psychopat, je mnohem snadnější, než čelit skutečnému problému a řešit ho. Například by společnost mohla přijmout fakt, že se na středních školách šikanuje a že to vede ke strašlivým následkům. Nebo že antidepresiva a ostatní léky nás nevyléčí ze všech problémů. Nebo že média naprosto nekontrolovatelně ovládají nejmladší generace a mění tak jejich představu o světě. Bohužel, většina lidí věří, že se Eric narodil jako ďábelské dítě, a už nepřemýšlí nad okolnostmi, které ho k masové vraždě vedly. Moc si nedokážu představit, jak se chtějí Američané potýkat s dalšími masakry, když jsou přesvědčení, že polovina jejich dětí jsou psychopati se zbraní v ruce.

Snažím se říct, že jestli psychopati opravdu existují, vytváří je sama společnost. Nebo věříte, že se může narodit člověk plný zla?

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb