Je internet skutečně pokrokem ve vývoji společnosti?

Obrázek, který před pár měsíci obletěl sociální sítě ukazoval čínský pár sedící ve vlaku. Seděli k sobě zády a rameny se opírali o toho druhého, což jim umožnilo dívat se do telefonů, s kterými si oba hráli.

Bylo to myšleno jako vtip. Ne však pro Susan Greenfieldovou, britskou neuroložku. Greenfieldová už několik let informuje o tom, co se jí jeví jako nebezpečí počítačů a internetu, když se přesunou z kanceláře do obývacích pokojů, kapes a osobních životů. Znepokojuje jí, že chytré telefony a sociální sítě přesouvají uživatele do virtuální reality, způsobující omezení jejich vzpomínek, zhoršení sociálních schopností, ale také ničení mozkových buněk.article-2605285-1D20AF4A00000578-317_634x394

Na tento problém poukazuje i Banksy (pouliční umělec z Anglie), který kromě mnoha kulturních a politických poselství zveřejnil v dubnu své dílo nazvané „Mobile Lovers“, tedy pár milující své mobilní telefony.

Internet lze vidět jako něco nevyhnutelného ve vývoji lidské inteligence. Zlepšení komunikace a zpracovávání informací, spojování myšlenek a nápadů – i díky tomu všemu je lidstvo takové, jaké dnes je. Je ale způsob, jakým využíváme internet skutečně ku prospěchu společnosti? Zatímco v minulosti byli politici schopni dělat svou práci a být skutečnými státníky, teď jsou nuceni být populisty, aby splňovali požadavky špatně informované veřejnosti. Stejně tak média byla nucena snížit úroveň, aby dosáhla na masy.

Z toho se dá usoudit, že internet má více negativní efekt na společnost, než pozitivní. Je sice hezké, že můžete ze svého telefonu okamžitě sdílet fotografii svého hovězího steaku mezi svých 1500 „přátel“ na Instagramu, jsou ale tyto služby, které jsou stále více využívány lidmi, skutečně službami, které posouvají společnost dopředu?

Pozoruhodné je, že stejně jako jsme se ve 20. století znepokojovali kvůli rádiu, rock’n rollu a televizi, dnes se děsíme budoucnosti kvůli internetu. Za posledních 500 let, vše co bylo vynalezeno, od šachů až po kavárny, bylo považováno za ztrátu času a špatný směr, kterým se ubírat. Až později se ukázalo, že na tom vlastně není nic špatného. Je možné, že se bude historie opakovat a později se ukáže, jak jsme se mýlili, ale více přichází v úvahu skutečnost, že se společnost prostě a jednoduše ubírá špatným směrem.

Není žádná cesta, jak zastavit lidský pokrok. Zlepšujeme se ve zpracovávání velkého množství informací, ale může to být na úkor hlubší analýzy. Každá generace starších se obává, že mladí jsou neschopní, povrchní a revoltující. Každá mladá generace se domnívá, že starší jsou bez života a nejsou schopní se přizpůsobit novým trendům. Ale lidstvo pokračuje na své cestě dopředu.

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb