David v USA

Psal se den 19. 1. 2014 a já jsem se, plný elánu, nadšení, ale naopak i nejistoty a nervozity, vydal na Letiště Václava Havla. Bylo brzo ráno, něco kolem třetí, takže mé nervy byly stále otupené lehkým spánkem. Po příjezdu na letiště jsem se rozloučil s moji rodinou a vydal se směrem do bezcelní zóny. Stále jsem si neuvědomoval, že odjíždím na 5 měsíců do státu plného kovbojů, country muziky a westernových filmů…

Po 6 měsících za „velkou louží“ jsem se rozhodl napsat nějaké porovnání texaského venkova s Prahou.

10677085_10201689568719516_1303229687_oV Americe jsem navštěvoval Wills Point High School. Škola se nachází v městečku Wills Point, kde jsem bydlel. „Město“ má 3500 obyvatel a jako Prahu rozděluje Vltava, Wills Point dělí železniční koleje. I přes tento malý počet obyvatel tu najdeme 4 fastfoody. Nejpopulárnější kuchyně v Texasu je mexická.

Během zimních měsíců, po mém příjezdu do Ameriky, byla průměrná teplota kolem 16 °C. Ke konci mého pobytu jsme měli už přes 30 °C, léto tu prakticky začalo už v květnu. Naštěstí jsem se vrátil v červnu, takže jsem se vyhnul pravému texaskému létu, kdy se teplota vyšplhala až ke čtyřicítkám!

 

David v USAVe škole jsme měli každý den sedm předmětů a pak tenis. Vzdělávání v USA je od našeho odlišné. Studenti tu mají povinné jen dva předměty (US history a English), zbylých pět si zvolí podle své libosti. Na výběr jsou předměty jako vaření, staraní se o děti, fyzika, sportovní medicína, byznys, ekonomie, účetnictví, jak chovat slepice a spousta dalších. Za každý předmět studenti dostávají kredity, které pak potřebují ke studiu na vysokou školu. Takže čím jste starší, tím si musíte vybírat složitější předměty. První den ve škole jsem byl překvapen, jelikož půlka lidí byla ve škole v teplákách a druhá půlka měla džíny a kovbojské boty (viz. obrázek), na což jsem z Čech rozhodně nebyl zvyklý. Jdete po chodbě a potkáváte kluky, kteří mají flanelovou košili zastrčenou do kalhot s páskem zapnutým obrovskou texaskou sponou. Na nohách už dříve zmíněné boty a v puse “žužlají“ párátka. No, kdybych takhle potkal někoho v Praze, tak bych si myslel, že se zbláznil, ale tady je to normální. Ve škole jsem si našel spoustu kamarádů, které bylo těžké opouštět, ale díky internetu a sociálním sítím jsem s nimi zůstal v kontaktu.

 

David v USA2Další velkou změnou je sport ve škole. Sporty jsou součástí výuky a jsou zadarmo. Ti, co nechtějí dělat sport, si vyberou o předmět navíc. Ve škole jsem si mohl vybrat z těchto sportů: tenis, basketbal, atletika, golf, baseball (na podzim americký fotbal). Funguje tu i dokonce kroužek rybaření, ale student musí vlastnit svoji loď. Já jsem si vybral tenis, jelikož ho v Čechách také hraji. Sezóna už bohužel minulý týden skončila, ale stále každý den trénujeme. Musím uznat, že se mi na turnajích dařilo, pár jsem jich vyhrál.

Když to shrnu, tak rozhodně nelituji toho, že jsem se rozhodl vycestovat jako exchange student a jsem rád, že jsem zrovna v Texasu. Byl to nezapomenutelný zážitek a obrovská zkušenost do života.

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb