České školství aneb Proč jsem začal prodávat hodinky

Studenti se hlásí na gymnázia, protože si nejsou jisti tím, čím chtějí být, anebo pro ně jednoduše neexistuje odborná střední škola. Učí se všechny předměty a výsledkem je, že po maturitě umí od všeho trochu – pořádně neumí nic.

img4

Společnost je přesvědčena, že každý student zasedne do školní lavice a bude dychtivě nasávat vědomosti, které jsou pro život naprosto nezbytné. Jenže tyto vědomosti dospělý člověk nikdy nepoužije. A pokud je použije, pak s největší pravděpodobností ve vědomostním kvízu kdesi po desáté hodině večerní a blíže neurčeném množství sklenic s obsahem xprocentního alkoholu.

Předměty, které studenta nezajímají se učí formou biflování (tzn. naučit se nazpaměť a nerozumět tomu). Je to asi stejně efektivní, jako učit se odvyprávět celou knížku. Obojí paměti pomůže a obojí je v reálném životě zbytečné. Tento problém skvěle řeší například britské školství – od určitého věku si student zvolí jen předměty, kterým se chce věnovat. Nenastane tedy situace, kdy se žáci učí v biologii latinské názvy, které ve svém životě nebudou nikdy potřebovat.

Škola by měla připravit studenta na život, nikoliv na AZ-kvíz. Proč má maturant vědět, co je to endoplazmatické retikulum, když v životě neslyšel o pojmu finanční gramotnost a nemá ani základní přehled jak funguje dnešní společnost?

Rozhodl jsem se distribuovat Hodinky do školy do České republiky, protože si myslím, že to částečně (i když ne úplně šťastně) vyřeší situaci. Přemlouvat totiž profesora v předmaturitním ročníku, že vážně nepotřebujete znát danou látku do podrobna je zbytečné. Jejich reakcí často bývá, že jsou odpovědní za vaší znalost a nemohou si vzít na triko, kdybyste celý školní rok nic nedělali. S hodinkami napíšete test na chvalitebně, profesor má evidenci pro klasifikaci a váš ušetřený čas biflováním můžete investovat do něčeho jiného. Win-win situation.

Poznámka: Hodinky do školy je unikátní produkt, který má na rozdíl od ostatních chytrých hodinek výběžek z řemínku (do dlaně), na jehož konci jsou tři tlačítka pro ovládání. Hodinky tedy ovládáte stejnou rukou, ve které je držíte. Více info

Podobné články

Komentáře jsou zakázány


UPOZORNĚNÍ

Publikování nebo šíření obsahu serveru ocimastudenta.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.

KDO JSME?

Jsme studenti pražských gymnázií, kteří se zajímají o aktuální dění ve světě. Naše stránky jsou určeny náročným čtenářům, kteří se zajímají o společenské události a civilizační vývoj a chtějí si na ně udělat vlastní názor.

Copyright 2014 - Jan Kolb